Haber

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan’la barış anlaşması imzalamayı umuyor

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, 4. Uluslararası İpek Yolu Forumu’nda yaptığı konuşmada, önümüzdeki aylarda Azerbaycan ile barış anlaşması imzalanması ve diplomatik ilişkiler kurulması yönündeki umudunu dile getirdi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te düzenlenen 4. Uluslararası İpek Yolu Forumu’na katıldı. Paşinyan, bölgedeki bağlantı hatları ve Azerbaycan ile barış sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Ermenistan’ın bölgedeki ulaşım yollarının çekilmesini kabul ettiğini belirten Paşinyan, “Çünkü barışa giden yol, barışla ilgili çalışmaların gündeminden geçiyor. Ermenistan bölgedeki tüm ulaşım ve iletişim hatlarının açılmasıyla ilgileniyor. Asıl sorun şu: ulaşım ve bağlantı yollarının inşasının ülkelerin egemenliği çerçevesinde ve barışçıl bir ortamda yapılması gerektiğini ifade etti. “Öncelikle her ülke kendi devlet kurumları aracılığıyla ulaşımın, gümrüklerde ve sınırlarda insanların güvenliğini sağlamalıdır. Ermenistan’da da böyle bir kurum kurulacak, can ve mal güvenliğinin koşulları oluşturulacaktır. Bütün ülkeler Karşılıklılık ve eşitlik ilkesi temelinde birbirlerinin altyapılarını kullanıyorlar” dedi.

“Umarım barış anlaşması imzalarız”

Azerbaycan’la normalleşme ve barış sürecine değinen Paşinyan, “İnşallah önümüzdeki aylarda Azerbaycan’la barış ve bağların tesisi konusunda bir anlaşma imzalayacağız. Azerbaycan ve Ermenistan birbirlerinin topraklarını tanıdı. Ermenistan bunu resmen duyurdu. Bunu 1991 yılındaki Almatı Deklarasyonu’na dayanarak söylüyoruz. “O dönemde her iki ülke de toprakların toprak bütünlüğünü ve idari bütünlüğünü tanıdı ve belgeyi imzaladı” dedi. Gelecekte Türkiye ile sınırların açılmasını düşündüğünü ifade ederek, Paşinyan, “Hatta diplomatların serbest geçişini sağlayacağımızı umuyorum.” – TİFLİS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu