Ekonomi

Fırıncıların rekabeti ekmeğin fiyatını 2,75 TL’ye düşürdü

Fırıncıların rekabeti ekmeğin fiyatını 2,75 TL’ye düşürdü

ÇANKIRI – Çankırı’da fırıncılar arasında yaşanan rekabet nedeniyle bazı bakkal ve fırınlar 200 gram ekmeği 2,75 TL’den satmaya başladı.

Çankırı’da yapılan zam ile 210 gram ekmeğin fiyatı 5 TL’ye çıktı. İlde 3,75 TL’den satılan 200 gram ekmek, fırıncılar arasında yaşanan rekabetin ardından bazı market ve fırınlarda indirime gitti. 2,75 TL’den satılmaya başlanan ekmek vatandaşların yüzünü güldürürken, fırıncılar durumdan şikayetçi oldu. Kent genelinde çok sayıda fırın olduğunu ve birçok fırının hijyenik olmayan ortamlarda ekmek ürettiğini söyleyen işletmeciler, fırınların daha sıkı denetlenmesi gerektiğini söylediler.

“200 gram ekmeğin 3,75 TL’den satılması gerekirken 2,75,3 TL’den satılıyor”

Çankırı’da ekmek üreten Adnan Kuşçu, “Çankırı’da fırınlarda yaşanan haksız rekabetin nedeni bazı fırınların hijyen kurallarına uymayan ortamlarda üretim yapması. Ürettikleri ekmeklerin manavlarda ve marketlerde satılması gerekiyor” dedi. 200 gram ekmeğin 2,75,3 TL’den satılması gerekirken marketlerde müşterilerini kaybetme korkusuyla bakkal ve marketlerden daha fazla ondalık alıyorlar. Marketlerin bu fırınlardan verilen indirimli fiyatı talep etmesi müşterilerini kaybetmeye mecbur bırakılmaktadır.Yüksek kapasitede çalışmak haksız rekabete yol açmaktadır.Bu rekabetin önüne geçebilmek için Çankırı Belediyesi ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün yapması gerekenler Ekmek üretilen yerlerin hijyen kurallarının sağlanması için sık sık kontroller yapılarak hem haksız rekabetin önüne geçilmiş olur hem de vatandaşların hijyen kurallarına uygun üretilen ekmeğin tüketilmesi sağlanır. k” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu