Ekonomi

Powell: Faiz artırımlarının hızı konusunda bir karar yok

Fed Lideri Jerome Powell, ABD Kongresi’nde iki gün süren altı aylık Para Politikası Raporu’na ilişkin bir konuşma yaptı.

Powell yaptığı açıklamada, yetkililerin faiz artırımının oranı konusunda henüz bir karar vermediklerini söyledi.

Mart ayı toplantısıyla ilgili herhangi bir karar almadıklarını belirten Powell, ek bilgi görmeden bu konuda karar almayacaklarını söyledi.

Powell, “Önceden belirlenmiş bir yolda değiliz. Yaklaşan veriler, bir sonraki yetkililer toplantısında 25 baz puan mı yoksa 50 baz puan mı faiz artırımına ihtiyaç duyulduğunu belirlemeye yardımcı olacak” dedi. söz konusu.

Powell’dan Falcon mesajları

Powell, dün ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’nde yaptığı sunumda, yüksek enflasyonun faiz oranlarının beklediklerinden daha fazla artmasına neden olacağını belirtmişti.

Bu yıl başlayacak güçlü ve sürdürülebilir ekonomik aktivitenin merkez bankası yetkililerini faiz oranlarını artırmaya sevk edebileceğini belirten Powell, yüksek enflasyonun muhtemelen beklediklerinden daha fazla faiz artırmalarına yol açacağını söyledi.

Powell’ın dün ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’nde yaptığı sunumda şahin açıklamalarda bulunması faiz beklentilerinde değişikliğe neden oldu.

Geçen yıl Fed, faiz oranlarını 8 kez artırarak %4,5-4,75’e çıkardı.

armutlu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu