Haber

Alo Fetva Hattı’nı arayanların sayısı Ramazan ayı boyunca arttı; sorulan ilginç sorular

ANTALYA’da ramazan ayının başlamasıyla birlikte günde 150 kez aranarak dini konularda bilgi alınan ‘Alo 190 Dini Bilgiler’ hattındaki görevliler, bazı vatandaşlara ‘Saç boyamak, krem ​​sürmek, makyaj yapmak var mı’ diye sordu. -yukarı, tırnak kesmek orucu bozar mı?’, ‘Sahurda ezan bitene kadar yemek yemek bozar mı?’ gibi sorular sorduğu belirtildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın vatandaşlardan gelen yoğun taleplere daha hızlı cevap verebilmek amacıyla kurduğu ‘Alo 190 Dini Danışma Hattı’na ‘Alo Fetva Hattı’ olarak da bilinen davet sayısı arttı. ramazanın. Fetva hattına yapılan aramalarda vaizler ve din işleri uzmanları dini konulara merak duyanları bilgilendirmektedir. Antalya İl Müftülüğü bünyesinde kadın-erkek 23 vaiz ve diyanet uzmanı günde yaklaşık 150 davet almaktadır. Ramazan ayı dışındaki günlerde ortalama 70 adet davetiye gelmektedir.

Ramazan ayında hattı arayanlar ve dini konularda bilgi almak isteyenler sıklıkla oruç tutmak, zekat vermek ve fıtra hakkında merak ettiklerini soruyorlar. Sınırı arayanlar bazen ‘Saç boyamak, krem ​​sürmek, makyaj yapmak, tırnak kesmek, burun spreyi, göz ve kulak damlası kullanmak orucu bozar mı?’, ‘Sahurda ezan bitene kadar yemek yenir mi?’ soruları gündeme getiriyor.

İl Müftüsü Nazif Fethi Yalçınkaya, müftülük bünyesindeki 23 işçinin hatta görev yaptığını ve arayanlara haber verdiğini söyledi. Hattı arayanların merak ettiği sorular hakkında bilgi veren Yalçınkaya, “En çok soru oruç, zekat ve namazla ilgili. ‘Sahurda ezan bitene kadar yiyip içebilir miyiz?’ Gelinlere ve damatlara zekat verilebileceğini belirtiyoruz, “Besin türü olmadığı sürece iğne, burun spreyi, göz ve kulak damlasının orucu bozmayacağını açıklıyoruz. Abdest alırken ağza alınan su nasıl orucu bozmazsa, sprey ve krem ​​kullanmak da orucu bozmaz diyoruz. Fıtır sadakasıyla ilgili bir soru var.”

harranajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu