Haber

Ukraynalılar savaşın stresini balık tutarak atmaya çalışıyor

Ukrayna’da Rusya’ya karşı savaş 24 Şubat’tan beri sürüyor.

Bir dönem şiddetli çatışmaların yaşandığı ülkede Harkov bölgesi sakinleri korkulu anları unutmanın yollarını arıyor.

Balık tutarak stres atıyorlar

Hava sıcaklığının gündüz bile sıfırın altında 10 dereceye kadar düştüğü Nova Gnilitsa köyünde, Kharkovlular donmuş gölde balık tutarak tansiyonu düşürmeye çalışıyor.

İstihdam sorunlarının da yaşandığı yerlerde siviller savaş öncesi günlere dönme mücadelesi veriyor.

Kharkov’da yaşam mücadelesi

Ukrayna ordusunun bölgenin büyük bir kısmında kontrolü yeniden ele geçirmesinin üzerinden yaklaşık 5 ay geçmesine rağmen, her yerde şiddetli çatışmaların izleri görülüyor.

Devletin dağıttığı insani yardımlarla geçimini sağlamaya çalışan bölge halkı, sınırlı imkanlarıyla mücadelesini sürdürüyor.

Buzla kaplı gölde balık tutuyorlar

Çuguyiv ilçesine bağlı Nova Gnilitsa köyüne çevre ilçelerden gelen çok sayıda kişi buz gibi gölde balık tutarak tansiyonu düşürmeye çalışıyor.

Hava sıcaklığının gündüz bile sıfırın altında 10 dereceye kadar düştüğü bölgede buzla kaplı göle gelenler, balık tutmak için önemli hazırlıklar yapıyor.

Özel ekipmanlarla kazıyorlar

Derinliği 8 metreyi bulan gölün donmuş tabakasını özel ekipmanlarla kazan bölge sakinleri, sabırla saatlerce bekleyip balık tutuyor.

Buz kalınlığının 15 santimetreyi geçtiği gölde açtığı çukurlardan balık tutmaya çalışan 64 yaşındaki Viktor Sergeyev, çevre kasabalardan çok sayıda kişinin göle geldiğini söyledi.

“İşgal altındayken büyük stres yaşadık”

Balık tuttuğu gölün bulunduğu Nova Gnilitsa’da yaşadığını ifade eden Sergeyev, yaklaşık 6 ayı endişe içinde saldırı altında geçirdiğini ifade etti.

Sergeyev, çocukluğundan beri balık tutmayı sevdiğini söyledi. “İşgal sırasında çok stres yaşadık. Balık tutmak stresi atmama yardımcı oluyor.”dedim.

Savaştan etkilenen bölgede ailelerin önemli ekonomik sıkıntılar yaşadıklarını belirten Sergeyev, yakaladığı balıkları evine götürdüğünü söyledi.

Zor şartlar altında geçimini sağlamaya çalışan

Balakliya kentinden gelen 53 yaşındaki Vitaliy Gertsev de bölgede hayatın yavaş da olsa normale dönmeye başladığını kaydetti.

“Bizi stresten uzaklaştırır”

Gertsev, benzin istasyonunda çalıştığını ve izin günlerinde onlarca kilometre uzaklıktaki göle gittiğini, buzda balık tuttuğunu kaydetti. “Bu süreç (balık tutmak) bizi stresten uzaklaştırıyor.”dedim.

Gertsev, savaşın acı yüzünü yansıtan bölgede çok sayıda insanın yaşam mücadelesi verdiğini belirterek, birçok kişinin ailelerine yemek pişirmek için evlerinde balık tuttuğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu